Opowiem Ci bajkę...

Twórcze spotkania z teatrem dla przedszkolaków i bliskim im dorosłych.

… bo teatr to takie miejsce, w którym bajki opowiada się najfajniej!
Pretekstem dla rodzinnych spotkań są najpiękniejsze klasyczne bajki dla dzieci oraz ich teatralne interpretacje. Wspólnie opowiemy ulubione historie i zastanowimy się, dlaczego reżyserzy znajdują wciąż nowe sposoby na ich przedstawienie. Obejrzymy fragmenty najbardziej interesujących inscenizacji. W twórczym działaniu zastanowimy się nad ideami, które niosą, nad tym, co nas dziś w nich dotyka. Być może będziemy się nawet z nimi spierać i dyskutować! Sami zabawimy się w artystów i, zainspirowani klasycznymi tekstami, opowiemy nowe historie (czy to trudne zajęcie?) i wymyślimy własnych bohaterów. Zanurzymy się w bogactwie teatralnych języków, wyrazimy nasze pomysły w ruchu, dźwięku, formach plastycznych.
Cykl „Opowiem Ci bajkę…” ożywia tradycję rodzinnego opowiadania historii, czerpiąc z bogactwa teatralnych inscenizacji dziecięcej klasyki. To przestrzeń twórczego spotkania dzieci i bliskich im dorosłych. Łączy bodźce wizualne, dźwiękowe, ruchowe z inicjacją do teatru jako miejsca opowiadania, interpretowania historii.

Cykl realizowany w Teatrze Miejskim w Gliwicach.

Opowiem Ci bajkę...

o sile maleńkiego serduszka:

Dawno, dawno temu… Pamiętacie historię Kaia i Gerdy, dwojga przyjaciół? Królowa Śniegu zamieniła serce chłopca w bryłę lodu. Gerda przebyła długa i pełną niebezpieczeństw drogę, żeby go odnaleźć i przyprowadzić szczęśliwie do domu. A może to wcale nie było tak dawno? I może nie było żadnej Królowej Śniegu i diabelskiego lustra? Może wszystkie zaklęcia oraz dobre i złe emocje mieszkały w serduszkach dwojga przyjaciół? Stwórzmy własną rzekę, ogród starej kobiety, dom księżniczki, chatkę rozbójniczki i pałac królowej! Zaczarujmy je, wypełnijmy kwiatami lub lodem. I nie zapomnijmy o baśni pana Andersena, który pisał, że dobre i czyste dziecięce serduszko może pokonać każde zło.
Spotkanie inspirowane „Królową Śniegu” Hansa Christiana Andersena.